Zprava je to s REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

MARIE PŘÍHODOVÁ: SLOVO JAKO LÉK

Vybráno z měsíčníku REGENERACE č. 02/2009

Autor: Radim MRÁZEK

REGENERACE

Středeční odpoledne. Marie Příhodová znovu zvedá telefon. Slyším, jak do sluchátka kdosi z dálky hovoří, potom se odmlčí. Téměř vzápětí se mu dostane odpovědi. Jak zvláštní je tato forma pomoci. Žádný dotek, pohled, nic. Nejdřív diagnóza, následuje rada. Vše po telefonu, aniž léčitel nemocného kdy viděl. Pro mnohé nepřijatelný způsob řešení problémů, pro některé naprosto normální praxe. Pro někoho šarlatánství, pro jiného běžná věc. Marie Příhodová zaujímala v životě oba tyto postoje. Rozhodující byla ale její zkušenost s klinickou smrtí a špatný zdravotní stav v dětství a v období dospívání. To o její cestě rozhodlo.

"Máte zánět močových cest, pijte tento bylinný čaj. Na stěnách tlustého střeva se vám vytvořila plíseň. Bylo by dobré, abyste aspoň tři měsíce bral kyselinu listovou super a užíval tinkturu z lichořeřišnice. Dá se koupit v každé lékárně."

Potom ještě chvíli do telefonu hovoří, aby upřesnila diagnózu. Pokaždé, když ji sleduji při práci, mám radost, jak jednoduše může kdokoli získat radu a pomoc, a to i když je z druhého konce republiky.

Jak se vám daří získat důvěru lidí? Navázat kontakt s druhým člověkem není často jednoduché ani při osobním setkání.

Přesnou diagnózou. Zvlášť když ji mají pacienti předem potvrzenou lékařem nebo o zdravotním problému sami vědí. Pokud bych jim ale řekla informaci nebo diagnózu, která se jich vůbec nedotýká, můžou mít pochybnosti. Například když u někoho zjistím problém v trávicím systému a on mi ho potvrdí, lze jednoduše pokračovat v hledání léčby. Když vás upozorním na hormonální potíže, a vás přitom jen občas bolí záda, ztratíte důvěru a nebudete mít chuť se léčit. Přestože se mnohdy příznaky nemoci v latentní formě projeví dřív, než je možné ji diagnostikovat běžnou medicínou a přístroji.

Nedokážu si představit, jak vás napadne diagnóza, když nevidíte pacienta před sebou a nemáte ani jedinou indicii, které se můžete chytit.

Někdy mi to vytane na mysli samo a nemusím dělat vůbec nic. Prostě mě samo od sebe napadne, co tomu člověku je. Ale někdy si musím vzít jeho "kabát". Obleču si jakoby jeho tělo, abych se do něj hlouběji vcítila a mohla z něj číst. Diagnostikovat umějí mnozí, ale daleko méně je těch, kteří dokážou poradit, jak nesoulad napravit.

Jak na tento způsob reagují volající čtenáři?

Bývají překvapeni, že jejich problém lze řešit takto a na dálku. Často je zaskočí, že to opravdu funguje a že jejich potíže dokážu odhalit. Samozřejmě se to vždy nepodaří na sto procent. Jsou otevření lidé, se kterými se pracuje snadno, ale někteří zůstávají uzavření. S nimi je to pak těžší.

Během našeho rozhovoru stačila Marie odpovídat na dotazy volajících.

"...Pokud se nemůžete těchto potíží zbavit, mohu vám doporučit léčitele z našeho seznamu. Ve kterém kraji bydlíte?" Telefonát byl tentokrát poměrně krátký.

To byl pacient, kterému jste nemohla pomoci?

Byla to žena, která volala před pár týdny. Diagnostikovala jsem jí lehkou cukrovku a gynekologické potíže. Domluvila jsem se s ní, že mi dá vědět, jaký byl výsledek léčení, abychom upřesnily detaily léčby. Naštěstí to nebylo potřeba, protože se její zdravotní stav zlepšil. U složitých problémů, které je třeba řešit dlouhodobě, doporučujeme pacientům vyhledat jiného odborníka.

Marie PříhodováJak jste vlastně získala svoje schopnosti?

Jako mladá holka jsem byla velmi vážně nemocná a přes dlouholetou péči lékařů se můj zdravotní stav zhoršoval. Hledala jsem tedy alternativní metody, které by mi mohly pomoci. Jenže v době totality nebylo jednoduché najít léčitele. Kromě toho jsem se snažila nějak se uzdravit sama. Četla jsem různé knihy, objevovala nové cesty, které jsem pak porovnávala a upřesňovala při setkání s léčiteli. Časem se můj zdravotní stav opravdu zlepšil! Byl to tak obrovský skok z nemocného těla do uzdraveného, že jsem tyto zkušenosti začala předávat známým.

Takže telepatické a intuitivní schopnosti jste získala čtením knih, léčením svých zdravotních potíží a setkáváním s léčiteli?

Určitě jsem je měla i předtím. Dokonce si myslím, že tyto schopnosti má každý odmalinka, ale pokud na nich nepracuje a nerozvíjí je, začnou se vytrácet. Pak se člověk musí čím dál víc a častěji spoléhat na druhé než na svůj instinkt.
Neměla jsem problém pamatovat si události z prvního roku života, přestože spousta lidí má z tohoto období amnézii. V patnácti letech jsem totiž prožila klinickou smrt, která všechny tyto schopnosti neuvěřitelně prohloubila. Například telepatie. Rozuměla jsem úplně jasně tomu, co si lidé myslí i co cítí, jenže jsem nechápala, proč je to tak odlišné od toho, co říkají. Nebylo to jednoduché. Samozřejmě jsem neprozradila, co vím, ale zároveň jsem nevěděla, jak se postavit k člověku, který je v rozporu se svým skutečným cítěním a svými projevy. Došlo to tak daleko, že jsem se modlila, abych tyto schopnosti zase ztratila. Nevěděla jsem si s tím rady.

Takže to byl nečekaný skok do nového vnímání...?

Ano, a velmi dlouho jsem se musela učit telepatii a intuici řídit. Přitom bylo paradoxní, kolik lidí by si přálo se mnou měnit, ale já se toho chtěla zbavit. Připadala jsem si jako blázen a neznala jsem nikoho, kdo by zažil něco podobného. Ulevilo se mi, až když jsem si v samizdatu přečetla Raymonda Moodyho. Konečně jsem zjistila, že všechno, co jsem v klinické smrti i potom prožila, je normální. Jedno mi ale z té doby zůstalo. Dodnes neuchovávám doma ani ve své blízkosti žádné symboly, jako jsou mandaly nebo různé talismany, které by vyjadřovaly mé duchovní úsilí, abych nepůsobila nenormálně. Jsem tak trochu stále v konspiraci.

Musí to být neuvěřitelný zážitek. Pro lidi, kteří zažili klinickou smrt, je to hraniční zkušenost, která jim změní celý život. Vztah k nejbližším i k sobě samým, životní postoj, vnímání reality... Často díky tomuto jedinému zážitku dosáhnou poznání, o které jiní usilují celý život.

Byl to nejkrásnější a nejmocnější zážitek mého života, jenže je složité ho popsat. Například v jednu chvíli jako bych se rozpadla na milion zářících bodů, v nepopsatelné blaženosti a naprosté odpoutanosti od jakéhokoli strachu a omezeného pocitu pozemského štěstí. Nejen, že je to těžké sdělit, ale bylo také těžké chtít po tomto zážitku zůstat na světě. Jeden kamarád mi vyprávěl, že byl u porodu svého dítěte. Tisíckrát prý můžete vidět porod v televizi nebo o něm číst, teprve když ho se svojí ženou zažijete, tak vám ten zázrak zrození ulpí navždy v mysli. Osobní zážitek je nepřenosný, i když jsem se setkala s několika lidmi, kteří se ho pokoušeli se mnou sdílet, nejde to. Trvalo mi dlouho, než se mi začalo na světě líbit a než jsem pochopila, že tu jsou také krásné prožitky, kvůli kterým stojí za to žít. Až časem jsem pochopila, že každý člověk se rodí, aby splnil nějaký úkol. Někomu to jde lépe, jiným hůř – jako ve škole. Je totiž těžké sladit duši s tělem plným emocí, které chce často něco jiného než moudrá duše.

Proč jste si po tak krajním zážitku, který kromě jiného prohloubil vaše intuitivní schopnosti, vybrala systém, který má daná jasná pravidla a do určité míry intuici nepotřebuje?

Pracovala jsem sama s virgulí a kyvadlem, diagnostikovala pomocí rukou, ale zároveň jsem si uvědomovala, jak jsou tyto metody pro některé lidi téměř strašidelný nebo alespoň neuvěřitelný úkaz. Nakonec jsem se nejvíc nadchla pro metodu reflexní terapie. Když jsem byla na přelomu osmdesátých a devadesátých let na přednášce Jiřího Janči v Uničově a viděla, co reflexní terapie dokáže, zaujala mě také tím, že nevypadala tak čarodějně. Naopak umožňovala rychlou diagnózu a hlavně, zjištěný problém se často dal ihned odstranit pouhým přítlakem nebo masáží. Bylo to fascinující. Praktická metoda, při které se nedá nic ošidit, s rychlou zpětnou vazbou! Navíc se jí člověk nemusí bát, ani když o ní nic neví.
Reflexní terapie je stará jako lidstvo samo a Janča byl jejím průkopníkem u nás. Říkal, že žádná metoda není samospasitelná. "Učte se vícero postupů. Pokud na nemoc nebude stačit jeden, použijte jiný nebo všechny souběžně," říkával. Sám uměl navíc homeopatii, fytoterapii a akupunkturu. Trval na přesné identifikaci bodu a správném přítlaku. "Když budeš masírovat špatně nebo těsně vedle správného bodu, tak ani reflexní terapie nepomůže." Neodsuzoval ani neupřednostňoval žádnou metodu, uznával všechny, které léčily a měly dobré výsledky. Jeho obrovský přínos spočíval tedy nejen v uplatňování reflexní terapie, ale také v podpoře dalších postupů, které naši praxi rozvíjely.

Je rozdíl mezi současnou reflexní terapií a tou, kterou vás učil Janča?

Někdy ano. Janča nás učil, že reflexní terapie je především diagnostická a následně léčivá, ale mnoho reflexních terapeutů diagnózu vůbec nepoužívá. Když se zeptám klienta, co mu na reflexní terapii zjistili za diagnózu, v drtivé většině zjistím, že to vlastně byla jen masáž, protože diagnostikuje jen málokdo. Je to opravdu škoda, protože pacient by si mohl u jiného diagnostického reflexního terapeuta ověřit rozdílnost nebo potvrdit, co zjistil předešlý terapeut. Léčitelé ztuhlejší místa jen promasírují, v lepším případě se je snaží rozhladit. Při zánětu je totiž přítlak příliš bolestivý, takže se samozřejmě netlačí, ale hladí. Někdy mi klienti vyprávěli, že na bolavé místo terapeut tlačil tak silně, až omdleli nebo jim bylo velmi špatně. Není divu, že pak ztratili zájem o další reflexní masáže.

Poznala jste Jiřího Janču velmi dobře. Co myslíte, že by říkal o škole, která nese jeho jméno a učí jeho metodu?

To by se mu určitě líbilo. Často si stěžoval, že vyškolil obrovské množství lidí, a přitom "reflexku" dělá jen pár jedinců. Volala jsem mu zhruba tři měsíce před jeho smrtí a říkal mi, že je rád za každého, kdo šíří tuto metodu, a že by byl nerad, aby zanikla... Spousta lidí, kteří se zajímají o reflexní terapii a znají ji z knih, neměla při její aplikaci tak dobré výsledky, jak očekávali. Až na kurzu přišli na to, že body neurčovali přesně a neodhadli míru přítlaku. Studium je důležité, ale k opravdovým výsledkům se dá dobrat pouze praxí. Jinak to ani nejde, je to stejné jako u jakékoli jiné lidské činnosti.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival